سوالات رایج

طول موج لامپ های طراحی شده در دستگاه های فتوتراپی خانگی و زردی نوزادان به گونه ای طراحی شده است که آسیبی به نوزادان عزیز نرسد . اما ( برای جلوگیری از کمترین و جزئی ترین احتمالات )

کارشناسان و طراحان پرتو طب سلامت چشم بندی استاندارد و ایزوله ، با الیافی کاملاً لطیف طراحی نموده اند که با توجه به ساعات استفاده از دستگاه فتوتراپی خانگی ، در تعداد متفاوت مورد استفاده ی فرزند دلبندتان قرار خواهد گرفت .

یا تغذیه ی نوزاد در زمان استفاده از دستگاه زردی ، چگونه خواهد بود.

با توجه به اینکه بیلی روبین خون نوزادان از طریق تابش نور دستگاه های فتوتارپی خانگی و شکستن بیلی روبین زیر پوست از طریق دفع ادرار و مدفوع نوزاد خواهد بود . بنابراین در حین درمان به طور قطعی و صددرصد نوزاد نیازمند تغذیه از طریق شیر مادر و شیر خشک خواهد بود .

شرایط و چگونگی تغذیه از شیرمادر و شیر خشک با توجه به تفاوت میزان زردی و سن نوزاد توسط پزشکان و کارشناسان پرتو طب سلامت به طور کاملا جامع توضیح و به شما عزیزان آموزش داده خواهد شد .

استفاده از دستگاه فتوتراپی خانگی هیچ گونه تداخل و منافاتی با آزمایشات رایج نوزادان از قبیل غربالگری واکسنهای دوره ای و هر گونه آزمایش یا تستی که پزشک نوزاد تجویز نموده است ، ندارد .

قطعاً میزان زردی نوزاد در انتخاب نوع دستگاه اهمیت زیادی دارد . کارشناس پرتو طب سلامت بعد از اطلاع از نتیجه آزمایش بیلی روبین و سن و وزن نوزاد ، مناسب ترین دستاه را برای شما توصیه می کنند .

دستگاه فتوتراپی خانگی جایگزین ایمن و موثر فتوتراپی بیمارستانی در درمان زردی

از آنجا که هر کسی نمی تواند از عهده مخارج بیمارستان برآیند فتوتراپی خانگی یک روش جایگزین برای درمان زردی نوزاد در خانه است.

این یک روش درمان خانگی ارزان قیمت است اما باید توجه کرد که تنها نوزادانی که دارای مقادیر خفیف تا متوسط از بیلی روبین هستند را می توان به این روش درمان نمود. این درمان خانگی مشابه درمان بیمارستانی است منتها باهزینه کمتر.

 البته طول مدت درمان بستگی به شدت زردی نوزاد شما دارد ما خودتان خواهید دید که در این روش تا چه اندازه می توانید در مخارج درمان صرفه جویی کنید.
10٪ از نوزادان سراسر دنیا برای درمان زردی برای جلوگیری از آسیب های شدید مغزی، ناتوانی مادام العمر و مرگ به خدمات ضروری نیاز دارند.

دستگاه فتوتراپی خانگی جایگزین ایمن و موثر فتوتراپی بیمارستانی در درمان زردی

از آنجا که هر کسی نمی تواند از عهده مخارج بیمارستان برآیند فتوتراپی خانگی یک روش جایگزین برای درمان زردی نوزاد در خانه است.

این یک روش درمان خانگی ارزان قیمت است اما باید توجه کرد که تنها نوزادانی که دارای مقادیر خفیف تا متوسط از بیلی روبین هستند را می توان به این روش درمان نمود. این درمان خانگی مشابه درمان بیمارستانی است منتها باهزینه کمتر.

 البته طول مدت درمان بستگی به شدت زردی نوزاد شما دارد ما خودتان خواهید دید که در این روش تا چه اندازه می توانید در مخارج درمان صرفه جویی کنید.
10٪ از نوزادان سراسر دنیا برای درمان زردی برای جلوگیری از آسیب های شدید مغزی، ناتوانی مادام العمر و مرگ به خدمات ضروری نیاز دارند.

در مواردی که شیر مادر کافی باشد و نوزاد هم دچار کمبود آب بدن نشده باشد و حال عمومی نوزاد خوب باشد، همچنین اگر پزشک علل دیگری برای زردی نیابد و محقق گردد که زردی معلول شیر مادر است، پزشک توصیه می‌کند که مادر یک یا دو روز شیر خود را بدوشد و دور بریزد و به نوزاد ندهد و شیر خشک یا شیر مادر دیگری را جایگزین کند و سپس شیر دادن از پستان خود را شروع کند.

برخی نوزادان بیشتر مستعد ابتلا به زردی هستند. برخی موارد زیر باعث بیشتر شدن احتمال و بروز زردی یا یرقان در نوزادان می‌شود:

اگر نوزاد خواهر یا برادری دارد که قبلاً زردی داشته است.
نوزاد در زمان تولد، کبودی داشته باشد.
نوزاد زودرس باشد، زیرا کبد نابالغ آنها نمی‌تواند سطح بیلی‌روبین را کنترل کند.
نوزاد دچار یک اختلال ژنتیکی خاص باشد.
زردی در طول ۲۴ ساعت اول تولد نوزاد نیز می‌تواند توسط عارضه‌های جدی مثل اختلالات کبد،‌ مثانه و روده،‌ یک عفونت،‌ ترومای شدید یا برخی آسیب‌های شدید نوزاد هنگام تولد و‌ برخی بیمای‌های خاص‌ ایجاد شود. ناسازگاری Rh خون جنین و ناسازگاری گروه خونی نیز می‌تواند باعث بروز زردی در روز اول زندگی نوزاد شود که جزء موارد جدی‌تر زردی است و نیاز به پیگیری دقیق پزشکی دارد.

نوعی زردی در هفته اول تولد نوزاد ایجاد شده و به علت کم بودن شیر مادر و تغذیه ناکافی نوزاد به وجود می‏ آید. گاهی ربطی به ترکیبات شیر مادر ندارد.
درنوزادانی که به علت کم بودن شیرمادر یا ضعیف بودن قدرت مکیدن؛ علایم زردی را در روزهای اول تولد نشان میدهند با استفاده از شیردوشیده شده مادر و یا شیرهای کمکی میتوان جلوی بالا رفتن زردی را گرفت و برای پرهیز از عادت کردن نوزاد به شیشه میتوان به راحتی این حجم شیر را با قاشق یا سرنگ به نوزاد خوراند.

از عوارض طبیعی فتوتراپی که در برخی از نوازد ها مشاهده میشود، عبارت اند از:
اسهال، سبز یا تیره شدن رنگ مدفوع، قرمزی پوست، دانه های قرمز رنگ پوستی، پوست پوست شدن پوست نوزاد، این عوارض با پایان فتوتراپی از بین میرود.
بلافاصله پس از پایان فتوتراپی باید نوزاد آزمایش زردی نوزاد مجدد تکرار شود.
در صورت برگشت زردی پس از فتوتراپی امکان بررسی تغییرات میزان زردی نوزاد میسر باشد.

قبل از شروع فتوتراپی حتما شیر دهی کامل صورت گیرد و پوشک نوزاد در صورت نیاز تعویض گردد.
قسمت های از بدن نوزاد که در معرض نور دستگاه است را چرب نکنید و پماد نزنید.
نوزاد را بدون لباس داخل دستگاه گذاشته و حتما چشم بند ها و ناحیه تناسلی او را بپوشانید .
دمای مناسب داخل دستگاه برای نوازد لخت ۲۵ تا ۳۰ درجه است.
اگر دمای داخل دستگاه کمتر از ۲۵ درجه است، اطراف دستگاه را بپوشانید و اگر دمای داخل دستگاه بیشتر از ۳۰درجه است، دور دستگاه را باز کنید و دمای اتاق را کاهش دهید تا دمای داخل دستگاه نیز کاهش یابد.

پس از هر دو ساعت نور درمانی دستگاه را خاموش نگه داشته.
حتما شیر دهی کامل انجام شود و سپس نوزاد را داخل دستگاه بگذارید و در صورت استفاده از دستگاه شش لامپ لازم است پس از هر 2 ساعت نور درمانی دستگاه را خاموش نگه داشته حتما شیر دهی کامل انجام شود و سپس مجدد نوزاد را داخل دستگاه گذاشته.

توجه: اگر قبل از مدت فوق ۲تا ۱٫۵ ساعت نوزاد به خاطر چشم بند بی تابی می‌کرد مادر میتواند کنار دستگاه بخوابد و به نوزاد شیر دهد.
درصورتی ک نوزاد تب دارد و یا بی حال است و شیر نمیخورد، به هیچ عنوان داخل دستگاه قرار نگیرد

نوزادان نارس و یا نوزادان متولد شده قبل از ۳۷ هفته بارداری

نوزادانی که شیر مادر را به اندازه کافی دریافت نمی‌کنند و به سختی تغذیه می‌شوند و یا شیر مادر هنوز کامل نشده است.

نوزادانی که نوع خون آنها با نوع خون مادرشان متفاوت است. نوزادانی که نوع خون آن‌ها با مادرشان متفاوت است، پادتی تولید می‌کند که گلبول‌های قرمز را از بین می‌برد، و باعث افزایش ناگهانی میزان بیلی روبین خون می‌شود که زردی کودک را در پی دارد.
کبودی در هنگام تولد و یا سایر موارد خونریزی داخلی
مشکلات کبدی
وجود یک عفونت
کمبود آنزیم
وضعیت غیر عادی در گلبول‌های قرمز نوزاد

با استفاده از دستگاه های فتوتراپی در منزل برای درمان زردی نوزادان دیگر نیازی به بستری شدن نوزاد در بیمارستان نیست.

نوزاد در معرض انتقال بیماری های دیگر و یا عفونت ها قرار نمی گیرد.

مادر و نوزاد در حین درمان از هم جدا نمی شوند و مسلما درمان با دستگاه فتوتراپی در منزل تاثیری مثبت در روحیه مادر و شیر دهی او خواهد داشت.

استرس والدین کاهش می یابد .

به علت در اختیار بودن کامل دستگاه در منزل ، دوره درمان به صورت قطعی و سریعتر انجام خواهد شد.

در منزل میتوان دوره درمان را تا دفع کامل زردی زیر نظر داشت .

هزینه دستگاه فتوتراپی در منزل به نسبت هزینه بستری شدن در بیمارستان به صورت چشم گیری کمتر می باشد

همه افراد دارای سطوح پایینی از بیلی روبین در خون خود هستند اما زمانی که بیلی روبین در خون انباشته می شود سبب زرد شدن پوست بدن می شود و نیز سفیدی چشم ها نیز به زردی می گراید.

یکی از روشهای مهم در کاهش زردی استفاده از دستگاه فتوتراپی است.

درمان زردی در نوزادان نیاز به یک روش بسیار موثر دارد تا در زمانی کوتاه میزان بیلی روبین را پایین آورد. این کار در سلامت و زندگی آینده نوزادان بسیار موثر است.

اگر زردی به موقع درمان نشود ممکن است باعث مشکلاتی در سیستم عصبی و همچنین ضایعات مغزی نوزاد گردد. به هر حال بهترین روشی که برای کاهش زردی نوزاد پیشنهاد می شود. استفاده از دستگاه فتوتراپی نوزاد است. مدت زمان استفاده از فتوتراپی بسته به میزان زردی نوزاد و نوع دستگاه متفاوت است

زردی در ابتدا باعث زرد شدن رنگ پوست می‌شود. بعدها، سفیدی چشم (ملتحمه) ممکن است اندکی زرد رنگ شود. تشخیص این تغییرات ممکن است در کودکانی با رنگ پوست تیره و یا اگر کودک قادر به باز کردن پلک‌ها نباشد، دشوار باشد. تغییر رنگ:

در ابتدا در صورت بسیار نمایان و قابل توجه است و ممکن است به تدریج به قفسه سینه، شکم، بازوها و سپس در نهایت به پاها برسد. با این حال، در برخی از نوزادان، از سر تا انگشتان پا زرد رنگ است.
پیشروی زردی ممکن است نهان و مخفی باشد، و زردی ممکن است یک دفعه در سراسر بدن به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد ظاهر شود.

می‌توانید زردی را با فشار دادن یک انگشت بر روی پیشانی یا بینی کودک خود چک کنید. اگر کودک زردی داشته باشد، وقتی انگشتتان را برمیدارید، رنگ زرد ظاهر می‌شود.
در برخی از نوزادان می‌توان با فشار دادن قسمت برجسته استخوان سینه، ناحیه کمر و زانو به منظور بررسی زود هنگام پیشروی زردی، عمل کرد..
قبل از اینکه کودک شما از بیمارستان ترخیص شود باید از لحاظ زردی بررسی شود. اگر کودک شما زودتر از 72 ساعت پس از تولد ترخیص شود، باید هر روز رنگ پوست کودک را در خانه کنترل کنید. علاوه بر این، یک یا دو روز پس از ترخیص از بیمارستان، باید یک دکتر یا پرستار نوزادتان را ببیند

برای تعیین میزان زردی بایستی آزمایش خون انجام شود. بیشتر نوزادان مبتلا به زردی به درمان خاصی نیاز ندارند، زیرا سطح بیلی روبین در خون آن‌ها کم است. در این موارد، زردی نوزاد معمولا در عرض ۱۰ تا ۱۴ روز بهبود می‌یابد و به کودک هیچ گونه آسیبی نمی‌رسد.
اگر پزشک درمان خاصی برای نوزاد تجویز نکرد، بایستی شیردهی نوزاد (شیر مادر یا شیر خشک) را ادامه دهید تا کودک به طور مرتب تغذیه شود، در صورت لزوم نوزاد را از خواب بیدار کنید و به او شیر بدهید.
اگر زردی نوزاد بیشتر شد یا پس از ۲ هفته بهبود نیافت، حتما به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت نوزاد را بررسی کند.
زردی نوزاد تازه متولد شده ممکن است بیش از ۲ هفته طول بکشد، به ویژه اگر نوزاد نارس متولد شده باشد و یا تنها از شیر مادر تغذیه کند.
این زردی معمولا بدون درمان بهبود می‌یابد. اما اگر درمان زردی نوزاد به طول بیانجامد و سلامتی او در خطر بیفتد، نیاز به مداخله پزشکی است.
اگر زردی نوزاد در طول زمان بهبود نیافته و آزمایش خون سطح بالایی از بیلی روبین را نشان دهد، ممکن است نیاز به بستری شدن نوزاد در بیمارستان باشد تا تحت درمان با فتوتراپی یا تبادل خون قرار گیرد. این درمان‌ها برای پیشگیری از بیماری “کرانچیتروس” است که از عوارض نادر، اما خطرناک زردی نوزادان است که می‌تواند باعث آسیب مغزی آن‌ها شود.

بر خلاف تصور عموم استفاده از لامپ های مهتابی در درمان زردی نوزادان به هیچ عنوان پایه علمی ندارد . علاوه بر این خطر ترکیدن لامپ و صدمه به نوزاد نیز وجود دارد.

 استفاده از فتوتراپی در درمان زردی باید با طول موج مخصوصی باشد و به هیچ عنوان استفاده از لامپ های مهتابی منازل به خانواده ها توصیه نمی شود و به لحاظ علمی تأیید شده نیست.

 بر اساس باور عموم بعضی از داروهای گیاهی باعث کاهش زردی نوزاد می شوند ، در حالیکه بعضی از این داروها بی تأثیر و گاهی مضر می باشد .

 استفاده از داروهای خانگی مثل ترنجبین و شیر خشت و نیز مصرف آب و آب قند برای کاهش زردی توصیه نمی شود. استفاده از داروهای خانگی سبب کم آبی، اسهال و بیحالی نوزاد می گردد.

 بهترین وایمن ترین راه درمان فتوتراپی میباش

مادران به راحتی می‌توانند درجه زردی نوزاد خود را تشخیص دهند، زیرا اولین قسمتی که شروع به زرد شدن می‌کند، سفیدی چشم نوزاد است و پس از آن به صورت نوزاد، قفسه سینه و شکم و پا‌های او سرایت می‌کند. با زرد شدن هر یک از این قسمت‌های اشاره شده می‌توان درجه زردی کودک را به طور تقریبی مشخص کرد.

هنگامی که کف دست‌ها و پا‌های نوزاد زرد می‌شود درجه زردی او بسیار بالا است و به احتمال زیاد عدد ۲۰ را نشان می‌دهد؛ در نتیجه خون نوزاد باید تعویض گردد. اما در صورتی که شکم نوزاد زرد شود، درجه زردی ۱۳ بوده و اگر ران‌های او نیز زرد شده باشد، درجه زردی او ۱۶ می‌باشد. به منظور مشخص نمودن درجه زردی به طور دقیق، باید از نوزاد آزمایش خون گرفته شود و اگر درجه زردی بالا باشد، باید نوزاد تحت درمان قرار بگیرد.

درجه زردی نوزادان در روز‌های بدو تولد به دلیل سطوح بالای بیلی روبین خون تغییر می‌کند. با توجه به روز‌هایی که از تولد نوزاد می‌گذرد سطح بیلی روبین خون و شدت آن اندازه گیری می‌شود. در صورتی که در ۲۴ ساعت اول زندگی نوزاد بیلی روبین بالاتر از ۵ باشد، شدت آن زیاد است و باید سریعاً به پزشک مراجعه شود. اما در صورتی که این درجه زردی نوزاد تازه متولد شده در روز‌های بعدی نشان داده شود طبیعی بوده و در صورتی غیر عادی محسوب می‌شود که درجه زردی به عدد ۷ تا ۸ برسد.

آخرین و بیشترین شدت درجه زردی، ۲۵ است. در روز‌های پس از تولد نوزاد اگر درجه زردی ۱۳ تا ۱۴ و یا ۱۵ تا ۱۷ باشد خطرناک بوده و باید به پزشک مراجعه شود.

همه نوزادان تنها 6 ساعت بعد از زایمان میتوانند حمام کنند. نوزاد را ميتوان يک روز در ميان حمام كرد (حمام کردن در رشد نوزاد تاثیر گذار است) و اين خود موجب تميز ماندن اطراف و خود بند ناف می شود. 

بند ناف را بايد خشک و تميز نگه داشت میبایست در معرض هوای آزاد باشد و در هنگام تعويض پوشک لبه بالای آن را بايد زير بند ناف تا کرد؛ تا بند ناف در معرض هوا قرار گیرد و با  ادرار تماس پيدا نكند 

زمانی كه بند ناف افتاد ممكن است پوشک كمی خونی شود كه طبيعی است و روی ناف هم خون خشکیده باشد

بند ناف بايد زير لباس آزاد بوده و از گذاشتن گاز استريل و ناف بند و همچنين از آغشته كردن بند ناف به الكل خودداری كنيد.

بند ناف معمولاً ظرف 6 تا 10 روز خشک شده و می افتد و جای آن به صورت زخمی باقی می ماند كه ظرف چند روز خوب ميشود.

در صورت رويت هر يک از علائم زير به پزشک متخصص اطفال ونوزادان مراجعه كنيد:

 بدحال بودن نوزاد ،‌ بی حالی ، شيرنخوردن ، عدم دفع ادرار و مدفوع تا 24 ساعت ، كبودی ناخن ها و لب ها ، فرو رفتن قفسه سينه در زمان تنفس و حركت سريع پره های بينی )تب ،تورم و يا قرمزی ناف يا ترشحات چركی بندناف

زردی بیماری بسیار شایعی در نوزادان است. اما اگر به آن رسیدگی نشود عواقب مرگباری را می تواند به دنبال داشته باشد. زردی درواقع بی رنگی و زردی پوست و چشم در اثر بالا رفتن میزان ماده زردرنگی به نام “بیلی روبین” در خون است و باعث تجمع این ماده در زیر پوست و زرد شدن آن می شود که اغلب این زردی تا بالای قفسه سینه ادامه پیدا می کند.

در حقیقت زردی یک بیماری نیست، بلکه علامتی است که بالا بودن میزان بیلی روبین خون را نشان می دهد.

دردناک هم نیست، اما توجه زیادی باید به آن شود. زیرا بالا رفتن بیلی روبین در خون حالتی سمی را در سیستم عصبی نوزاد ایجاد کرده و باعث بروز آسیب مغزی و در حالت پیشرفته منجر به مرگ نوزاد می شود. پس آن را بسیار جدی بگیرید.

در طب نوزادان یکی از شایع ترین وقایع برای معاینه و درمان ، زردی است
زردی مشکلی است که در یک سوم نوزادان رخ می دهد و در اکثر موارد بدون درمان بهبود می یابد و عارضه ای بر جای نمی گذارد. گلبول های قرمز خون نوزاد ، اندکی پس از تولد شروع به تجزیه شدن می کنند. این تجزیه موجب ایجاد رنگدانه ای به نام بیلی روبین در خون می شود. کبد نوزاد ، تا حدود یک هفتگی توانایی تجزیه بیلی روبین را ندارد.
به علت عدم تکامل ریه و عدم توانایی در جذب و دفع بیلی روبین ، این رنگدانه در خون می ماند و رنگ پوست را زرد می سازد. این مشکل در اولین هفته تولد نوزاد پیش می آید و به تدریج در طول دو هفته کاهش می یابد. در واقع زردی یک بیماری نیست ولی چنانچه میزان بیلی روبین بالاتر از حد بوده و بدون درمان باقی بماند ، بیلی روبین وارد مغز شده و باعث وارد آمدن آسیب های جدی به مغز می شود.
بررسی و درمان های اولیه و زود هنگام زردی نوزادان می تواند از بروز این عوارض جدی جلوگیری کند. از عوارض درمان نشدن زردی می توان به فلج مغزی ، عقب ماندگی ذهنی ، حملات صرعی ، اشکال در تعادل حرکتی و… اشاره کرد.

فتوتراپی یک روش درمانی توسط نور برای درمان زردی نوزاد است فتوتراپی به بدن نوزاد شما کمک می کند تا بیلی روبین اضافی را از طریق دفع از بین ببرد.
زمانی که نوزاد مبتلا به زردی می شود پزشک فتوتراپی ویا نور درمانی را تجویز می کند که در این صورت والدین می توانند نوزاد را به بیمارستان برده و در دستگاه فتوتراپی قرار دهند و یا اینکه این دستگاه را از مراکز مجاز اجاره دستگاه های استاندارد خانگی اجاره کرده و درمان زردی نوزاد در منزل مورد انجام قرار گیرد که این روش از سهولت و مزایای بیشتری برخوردار است.

نوزادانی که در منزل تحت درمان زردی نوزاد قرار می گیرند باید برای بررسی میزان بیلی روبین و میزان کاهش آن مورد معاینه پزشک متخصص کودکان قرار بگیرند و درمان در خانه هرگز به این معنی نیست که شما از مراجعه به پزشک معاف هستید. پزشک مشخص می کند که مدت زمان فتوتراپی مورد نیاز برای درمان زردی نوزاد شما چه میزان است. در حالت کلی دو الی سه روز زمان برای درمان زردی توسط دستگاه زردی نوزاد نیاز است اما ممکن است با توجه به شرایط نوزاد این زمان فتوتراپی بیشتر یا کمتر باشد. در صورتی که مدت درمان زردی نوزاد بیش از سه روز باشد بهتر است مدت زمان فتوتراپی و استفاده از دستگاه تمدید شود.
در برخی موارد که شدت زردی خفیف باشد تنها 24 ساعت برای استفاده از فتوتراپی مورد نیاز است.
اما در برخی موارد نیز ممکن است زمان فتوتراپی بین 5 تا 7 روز طول بکشد.
هر چه میزان بیلی روبین نوزاد بیشتر باشد مدت زمان بیشتری برای درمان نیاز است.

کارشناسان توصیه میکنند نوزاد در حین درمان با دستگاه فتوتراپی باید حداقل 20 سانتی متر با لامپها فاصله داشته باشد تا بتواند اثر بخشی لازم را داشته باشد. همچنین بدن نوراد هنگام استفاده از نور به هیچ عنوان نبتید چرب باشد چرا که چرب کردن بدن نوزاد در هنگام فتوتراپی مجب سوختگی پوست میشود

هنگام شیردهی با شیشه مطمئن شوید سر نوزاد از بدنش بالاتر قرار گرفته باشد. به هیچ وجه نگذارید هنگام شیر خوردن در حالت دراز کش کامل باشد و بطری را وقتی در دهان اوست به جایی تکیه ندهید.

شیر خوردن به حالت دراز کش خطر ابتلا به عفونت گوش را بالا می برد.
یک نوزاد در هر دو تا چهار ساعت معمولا بین 60 تا 120 میلی گرم شیر می خورد. ممکن است فرزندتان روزها بیشتر از شب ها شیر بخورد یا برعکس.

به او اجازه دهید میزان و زمان شیر خوردنش را خودش تعیین کند. حتماً هر سری که شیشه به نیمه رسید حداقل یک بار نوزاد را وادار به آروغ زدن کنید.
این کار را بلافاصله پس از شیردهی نیز انجام دهید.
با گذشت زمان خودتان متوجه می شوید که فرزندتان به آروغ های بیشتری نیاز دارد یا نه.

اگر هنوز شیشه به نصف هم نرسیده ولی از خوردن امتناع کرد به احتمال قوی حباب در شکمش جمع شده و نیاز دارد آروغ بزند.
آروغ گیر را دم دست داشته باشید و نوزاد را روی شانه تان گذاشته و آرام به پشتش ضربه بزنید.
همچنین می توانید او را روی زانوی خود نشانده، یک دست تان را جلویش بگیرید و با دست دیگر آرام به پشتش بزنید تا آروغ بزند.

نوزادانی که بیشترین خطر ابتلا به زردی را دارند، عبارتند از:

نوزادان نارس و یا نوزادان متولد شده قبل از ۳۷ هفته بارداری

نوزادانی که شیر مادر را به اندازه کافی دریافت نمی‌کنند و به سختی تغذیه می‌شوند و یا شیر مادر هنوز کامل نشده است.

نوزادانی که نوع خون آنها با نوع خون مادرشان متفاوت است. نوزادانی که نوع خون آن‌ها با مادرشان متفاوت است، پادتی تولید می‌کند که گلبول‌های قرمز را از بین می‌برد، و باعث افزایش ناگهانی میزان بیلی روبین خون می‌شود که زردی کودک را در پی دارد.

کبودی در هنگام تولد و یا سایر موارد خونریزی داخلی

مشکلات کبدی

وجود یک عفونت

کمبود آنزیم

وضعیت غیر عادی در گلبول‌های قرمز نوزاد

میزان خواب کودک از تولد تا 2 ماهگی بین 10 تا 19 ساعت در روز متغیر است.کودکانی که با شیر خشک تغذیه مشوند نسبت به شیر مادر خوارها خواب طولانی تری دارند.در این سن میزان خواب درشب و روز تقریبا مساوی است.

بهترین و راحت ترین راه آن است که مادر، عرق کاسنی و شاهتره را به نسبت مساوی مخلوط کرده؛ روزی ۳ استکان مصرف کند.
آش یا سوپ جو؛ خیار؛ هندوانه؛ آب زرشک طبیعی؛ آب انار ملس طبیعی؛ مرکّبات؛ خرفه، گشنیز مصرف کند‌
مصرف سیراب-شیردان از سوی مادر هم به کم شدن زردی نوزاد کمک می کند.
اگرچه مصرف خوراکی هایی مانند کاچی، خاگینه و روغن زرد در دوران پس از زایمان بسیار مفید است، امّا اگر نوزاد زردی دارد مجبور خواهیم بود از مصرف آنها خودداری کنیم.

مادر نوزادی که زردی دارد، باید مصرف غذاهای گرمی را محدود و سهم غذاهای خنکی را افزایش دهد تا طبع شیر او خنک تر شود اما نه آنقدر سردی بخورد که دچار خواب آلودگی، احساس کسالت و کوفتگی، افسردگی، احساس سرما در بدن، رنگ پریدگی، نفخ معده، زیاد و کم رنگ شدن ادرار شو

معمولاً زردی، بیماری جدی ای محسوب نمی شود و طی یک تا دو هفته بهبود می یابد. ولی چنانچه میزان بیلی روبین بالاتر از حد بوده و بدون درمان باقی بماند، بیلی روبین وارد مغز شده و باعث وارد آمدن آسیب های جدی به مغز می شود.

بررسی و درمان های اولیه و زودهنگام زردی نوزادان می تواند از بروز این عوارض جدی جلوگیری کند.

از عوارض درمان نشدن زردی می توان به فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی، حملات صرعی، اشکال در تعادل حرکتی، ناهنجاری های دندانی و ناشنوایی اشاره کرد که دیگر قابل درمان نیستند.