در گذشته از لامپ های فلورسنت خانگی یا همان مهتابی برای درمان زردی نوزاد استفاده می شد که اولا با توجه به طول موج کوتاه این لامپ ها امکان درمان زردی نوزاد و شکستن بیلی روبین خون و دفع آن از طریق ادرار و مدفوع غیر ممکن است . ثانیا خطر شکستن و نداشتن فضا (یاقاب ، چهارچوب) لامپ امکان بروز خطرات جدی برای نوزاد را فراهم می کند .

استفاده ی بیش از حد از گیاهان و خوراندن آن به نوزاد بدون استفاده از دستگاه فتوتراپی یا زردی موجب ایجاد بیماریهایی چون اسهال ، دردهای طولانی مدت شکم ، …. برای نوزاد خواهد شد . ضمناً عصاره ی شیر خشت ، ترنجبین و گیاهان پزشکی سنتی هنوز از منابع مرجع پزشکی واجد تأثیر درمانی شناخته نشده اند . سوختگی – گرمازدگی – اختلال در تنفس از دیگر مضرات استفاده از مهتابی های معمولی یا فلورسنت خانگی است .

امروزه با وجود دستگاه های فتوتراپی خانگی بدون نیاز به بستری شدن نوزاد در بیمارستان ها در کوتاه ترین زمان ممکن و با پرداخت کمترین هزینه های درمانی در محیط امن خانه در حضور مادر نوزاد و پشتیبانی شبانه روزی کادر مجرب و کارشناسان این امر ، امکان درمان قطعی زردی نوزاد فراهم شده است .

در صورتی که نوزاد تحت درمان فتوتراپی قرارنگیرد ممکن است زردی او تشدید شود . اگر مقادیر زیادی بیلی روبین در خون جم شود ممکن است نوزاد دچار ناشنوایی یا آسیب دیدگی مهلک مغزی شود .